
Stanowiska zrobotyzowane w praktyce
Stanowiska zrobotyzowane to oszczędne, wydajne, wysoce złożone układy zdolne do dostarczania zaawansowanych rozwiązań technicznych. Każde stanowisko jest dostosowane do unikalnych potrzeb produkcyjnych firmy. Są one konfigurowalne i łatwe do zintegrowania z przepływem pracy w wielu różnych punktach zastosowanie. Stanowiska robotyczne mogą być jednym z najlepszych wariantów automatyzacji, jakie można wprowadzić w firmie produkcyjnej.
Czym jest stanowisko zrobotyzowane ?
Stanowisko pracy robota, czyli po prostu komórka robota, zawiera wszystkie narzędzia i efektory końcowe wymagane do wykonania określonego zadania lub serii zadań. Bardzo często mówiąc robot przemysłowy klient ma na myśli kompletne, gotowe stanowisko, które jest zaprojektowane i wyposażone do obsługi określonych zadań na linii produkcyjnej lub jako niezależna komórka. Roboty przemysłowe mogą być wyposażone w czujniki, chwytaki, pozycjonery, tory jezdne, przenośniki oraz różne środki zabezpieczające, takie jak ogrodzenia i przyciski zatrzymania awaryjnego.
Stanowiska są projektowane tak, aby roboty mogły pracować z maksymalną wydajnością. Wszystko jest tak zaplanowane, aby robot mógł wykonywać swoją pracę tak szybko, jak to możliwe z zachowaniem wysokiego poziomu spójności oraz jakości. Zwiększona prędkość i przepustowość przekłada się na większą produktywność i mniej przestojów, a także wyższą powtarzalność.

Stanowiska zrobotyzowane w praktyce bardzo często wyposażone są również w systemy zabezpieczające, które mają zapewnić bezpieczna pracę. Komórki mogą być wyposażone w kurtyny świetlne, przyciski bezpieczeństwa, ogrodzenia, kolumny świetlne i inne zabezpieczenia, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo podczas pracy w pobliżu robota.
Gdzie można wykorzystać stanowiska zrobotyzowane w praktyce ?
Komórki zrobotyzowane mogą być wyposażone tak, aby mogły wykonywać wiele zadań i zapewniać ogromną różnorodność w zakresie jakim jest automatyzacja produkcji. Odpowiednio dobrany robot przemysłowy jest gwarancją szybkiego i bezproblemowego usprawnienia procesów. Rozwój technologii spowodował, że nowoczesne manipulatory można wykorzystywać praktycznie do każdej pracy produkcyjnej. Dlatego najczęściej spotkać można:
- roboty spawalnicze
- roboty paletyzujące
- roboty do obsługi maszyn
- roboty do nakładania powłok
Oczywiście są to tylko wybrane rozwiązania, które są najpopularniejsze i najczęściej spotykane w zakładach produkcyjnych na całym świecie.
Każdy doświadczony integrator robotów przemysłowych powinien posiadać niezbędną wiedzę, aby odpowiednio zaprojektować gotowe stanowiska zrobotyzowane. Ramiona przemysłowe z każdą kolejną generacją stają się coraz bardziej wszechstronne. Znaczny postęp w dziedzinie enkoderów i silników oraz uproszczone środowiska programowania pozwalają użytkownikom na wykonywanie precyzyjnych i powtarzalnych ruchów oraz zwiększoną ładowność robotów, a wszystko to na mniejszych i bardziej kompaktowych przestrzeniach.
Precyzja, wszechstronność, zwinność i moc pozwalają nowoczesnym robotom radzić sobie ze złożonymi zadaniami, które zajmowałyby człowiekowi dużo czasu lub stwarzałyby zagrożenie dla zdrowia pracowników. Stanowiska zrobotyzowane w praktyce często instalowane jest w warunkach szkodliwych co znacznie odciąża ludzi i eliminuje ich udział w pracy w niesprzyjającym środowisku.