Roboty w procesach biznesowych. Gdzie pracują roboty ?

Roboty w procesach biznesowych

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej nowych urządzeń i udogodnień, które mają ułatwiać pracownikom biurowym wykonywanie codziennych obowiązków, tak by ich realizacja była prostsza i szybsza. Zdecydowanie największy rozwój w dziedzinie nowoczesnych technologii obserwujemy od początku obecnego tysiąclecia. Z roku na rok pojawiają się nowe, niekonwencjonalne pomysły, które mają zmienić oblicze współczesnych firm. Roboty w procesach biznesowych nie tylko ułatwiają oraz zmniejszają ilość obowiązków pracowników, ale również wpływa na ogólny wizerunek firmy. Takie przedsiębiorstwa uważane są za nowoczesne i podążające za aktualnymi trendami.

Zobacz gdzie może pracować robot w firmie

Cyfryzacja znajduje zastosowanie we wszystkich działach przedsiębiorstwa. Natomiast jej zakres użyteczności zaczyna i kończy się tam, gdzie ludzka wyobraźnia. Odpowiednio zaprogramowane roboty mogą wykonywać szerokie spektrum poleceń. Począwszy od banalnych i rutynowych zadań, aż po te najbardziej skomplikowane i złożone.

Robot do działu kadr HR

Dział zasobów ludzkich zajmuje się wszystkimi sprawami administracyjnymi, które związane są z kompleksową obsługą kadrowo-płacową każdego pracownika w firmie. Rozpoczęcie współpracy z robotami pozwala na ograniczenie wkładu pracy człowieka. Komputer może przejąć wykonywanie obowiązków, takich jak rozliczanie pensji, uwzględniając urlopy, nadgodziny, czy wolne z tytułu choroby. Ponadto może szybko i sprawnie załatwić formalności, związane z zatrudnianiem nowych pracowników. Bez problemu poradzi sobie z obsługą programów do generowania wypłaty oraz roześle niezbędne informacje do określonych adresatów.

Robot do dział księgowości

Księgowość to jeden z podstawowych filarów przedsiębiorstwa. Zajmuje się zarządzaniem kapitałem firmy, rozliczaniem przychodów i rozchodów, sporządzaniem planów finansowych i raportowaniem, ale także tworzeniem prognoz finansowych na kolejne miesiące. W tym dziale cyfrowi pracownicy mogą odciążyć człowieka przy księgowaniu faktur i sprawdzaniu ich poprawności, rozliczaniu wydatków oraz porównywaniu ich z zamówieniami, czy tworzeniu bilansów finansowych. Ponadto mogą objąć pieczę nad rejestrowaniem danych w różnych programach dla księgowych.

Robot do działu IT

Informatyk to najbardziej rokujący zawód w obecnych czasach. Każda firma ma swoich informatyków, którzy stoją na straży bezpieczeństwa danych, przetwarzanych przez firmę oraz systematyzują każdy aspekt, który wiąże się z pracą na komputerze. W dziale IT robot może między innymi odpowiadać za przyznawanie haseł, kontrolę logowania i pracy poszczególnych pracowników. Dodatkowo coraz więcej jest robotów, które można wykorzystywać do pisania prostych kodów w bardzo krótkim czasie.

Robot do działu marketingu i sprzedaży

Na barkach tego działu spoczywa odpowiedzialność za sprzedaż produktów, tak by firma osiągnęła możliwie jak największy zysk. Cyfrowy pracownik sprawdzi się rewelacyjnie w tym obszarze. Z łatwością wpisze i będzie aktualizował dane w systemach, takich jak CRM, ERP, czy WORKFLOW. Może rozsyłać informacje o dostępnych produktach do klientów oraz udzielać stosownej odpowiedzi. Bez problemu będzie wyszukiwać dane o potencjalnych klientach z sieci i zapisywać je w programach sprzedażowych.

Robot do działu obsługi klienta

Pracownicy obsługi klienta mają obowiązek komunikować się z klientami przedsiębiorstwa i udzielać odpowiedzi na ich pytania, wątpliwości, czy rozwiązywać powstałe przy zakupie problemy. W takich relacjach wolimy bezpośredni kontakt z osobą. Jednak roboty zdecydowanie mogą te kontakty ułatwić, ponieważ pomogą człowiekowi w operowaniu aplikacjami i programami do kontaktów z klientami. Potrafią tworzyć listy klientów, z którymi należy się skontaktować oraz informować, że taki kontakt już nastąpił. Ponadto mogą zajmować się weryfikacją reklamacji produktów i generowaniem odpowiedzi w tej sprawie.

Robot do działu logistyki

Procesy związane z planowaniem, realizowaniem i kontrolowaniem przepływu surowców, materiałów i gotowych produktów w firmie to główny obowiązek działu logistyki. Cyfrowy pracownik w tym dziale może zająć się generowaniem zamówień, potwierdzaniem dostaw oraz ich awizacją, czy rozliczaniem dokumentów przyjęcia towaru z zewnątrz oraz wydaniu towaru na zewnątrz.

Roboty w procesach biznesowych to na pewno ciekawy i rozwojowy kierunek dla wielu firm

Roboty w procesach biznesowych. Gdzie pracują roboty ?
Przewiń do góry