Sztuczna inteligencja (AI) pozostaje przewodnim hasłem w wielu branżach, w tym także w branży produkcyjnej. Coraz częściej można dowiedzieć się o nowych możliwościach i trendach AI. Dlatego innowacyjne rozwiązania aktualnie odgrywają kluczową rolę w digitalizacji produkcji.

W wielu przypadkach AI istnieje tylko w teorii i jeszcze długa droga przed nami, zanim stanie się wszechobecna. Zewnętrzni dostawcy usług, którzy zachwalają często swoje drogie technologie oparte na AI, mogą sprawiać wrażenia, że te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla wąskiego grona największych firm. Jednak już dziś istnieją możliwości, które sprawiają, że sztuczna inteligencja w robotach przemysłowych może być dostępna również dla małych i średnich firm.

Roboty sterowane sztuczną inteligencją

Roboty ze sztuczną inteligencją w robotyzacji produkcji

Nie ma jednego konkretnego obszaru dedykowanego dla AI. Roboty sterowane przez sztuczną inteligencję to rozwiązanie, które w globalnej skali wciąż jest bardzo nowatorskie, ale mogą być wykorzystywane od spawalnictwa po kontrolę jakości robotami. AI nie powinna być wykorzystywana jedynie jako środek do optymalizacji procesów, które już dawno zostały zautomatyzowane. Prawdziwy potencjał tkwi w możliwości zrobienia z tą technologią czegoś zupełnie nowego. Zadania, które wcześniej były wykonywane przez ludzi lub ramiona przemysłowe, mogą być teraz realizowane przez oprogramowanie sterowane przez AI, napędzające roboty przemysłowe. Zwiększa to elastyczność robotów, a w wielu przypadkach także ich niezawodność.

Pozostają jednak dwie przeszkody:

  1. Ograniczona liczba specjalistów
    2. Brak znajomości samej technologii
integrator robotów przemysłowych

Jak pokazuje historia cyfryzacji, na początku zawsze istniała ograniczona liczba specjalistów od nowych technologii, ale to nigdy nie powstrzymało postępu. Przed triumfem komputerów osobistych w latach 80. łatwo byłoby uwierzyć, że aby uczestniczyć w pierwszej fali cyfryzacji każda firma potrzebuje centrum danych z własnymi informatykami. Tak się jednak nie stało. Zamiast tego pojawiły się gotowe produkty z jasno zdefiniowanymi interfejsami, które umożliwiły każdej firmie, niezależnie od jej wielkości, czerpanie korzyści z innowacji informatycznych. Kluczem były komputery PC: łatwa do zrozumienia, elastyczna technologia obliczeniowa, która obecnie jest używana wszędzie.

Aktualnie AI podąży tą samą ścieżką w produkcji. Zamiast płacić za zewnętrzne zasoby do prowadzenia projektu sztucznej inteligencji, producenci będą mogli kupić gotowe rozwiązania, które zapewnią podstawowe funkcje AI w taki sposób, że będą mogły być używane bez pomocy z zewnątrz. W ten sposób roboty ze sztuczną inteligencją będę coraz powszechniejsze w zakładach produkcyjnych. Jest to jedno z podstawowych założeń, na podstawie których niektórzy dostawcy komponentów opracowują innowacyjne rozwiązania.

korzyści z automatyzacji

Robotyzacja produkcji z wykorzystaniem AI

Skonfigurowanie systemu AI tak, aby był gotowy do użycia w produkcji wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Po opanowaniu tej techniki producenci mogą wykorzystać sterowanie robotami oparte na sztucznej inteligencji do elastycznego zautomatyzowania ręcznych stanowisk pracy. Pobieranie części, śledzenie konturów, podłączanie kabli, składanie produktów, kontrola jakości – wszystko to może być realizowane za pomocą jednej małej kamery na nadgarstku robota. Ponieważ wszystkie komponenty mogą być elastycznie „szkolone” do nowych zadań, ramię robota wraz z oprogramowaniem AI może być wykorzystywane w różnych sferach produkcji.

Obecnie pojawia się wiele produktów AI do wykorzystania w produkcji. Wywołują one zmianę sposobu myślenia i umożliwiają innowacyjne rozwiązania implementowane w fabrykach na całym świecie. Bez wątpienia technologia ta umożliwia większą elastyczność, niezależność, opłacalność i wydajność. Jednak aby stała się powszechnie stosowana muszą zostać pokonane bariery zarówno po stronie dostawców technologii jak i firm, które będą adaptowały te rozwiązania we własnych procesach produkcyjnych.