Roboty spawalnicze coraz częściej spotykane są w wielu zakładach produkcyjnych na całym świecie. Każdego dnia wykonują pracę spawalnicze wielu różnorodnych elementów.

Roboty do spawania wyposażone w nowoczesne narzędzia spawalnicze z powodzeniem zastępują ludzi. Robotyzacja procesów spawalniczych w wielu przypadkach pozwala na:

 • przyspieszenie pracy
 • zmniejszenie ilości błędów
 • wysoka jakość połączeń
 • poprawę efektywności procesów
 • obniżenie kosztów
 • duża niezawodność
 • lepsze planowanie pracy

Robotyzacja spawania jest szczególnie opłacalna w przypadku miejsc gdzie wykonywana jest cykliczna praca wielu powtarzalnych czynności. Jednak robot spawalniczy sprawdzi się również w bardziej w miejscach gdzie wymagana jest większa zmienność zadań.

roboty spawalnicze

Stanowiska zrobotyzowane do spawania

Szeroka oferta wielu firm sprawia, że z łatwością można dobrać maszynę odpowiadającą swoimi właściwościami określonym wymaganiom. Szybki rozwój ramion przemysłowych oraz dostępnych narzędzi umożliwia wykonywania prac w określonych technologiach. Stąd do wyboru są:

 • roboty do spawania laserowego
 • roboty do spawania metodą MIG/MAG
 • roboty do lutowania
 • roboty do spawania TIG

Kiedy analizuje się koszty spawania robotem w porównaniu ze spawaniem ręcznym, wyniki są wyraźnie korzystne dla robota. Istnieją dodatkowe korzyści, oprócz niższych kosztów i zwiększonej wydajności. Roboty zapewniają znacznie wyższy poziom powtarzalności i poprawiają jakość produktu końcowego.

Roboty spawalnicze MIG MAG

Kompletny system do spawania z użyciem robotów ułatwia rozpoczęcie pracy w zautomatyzowanej technologii spawania – nawet dla małych firm. W zależności od potrzeb zrobotyzowane cele spawalnicze wyposażamy w roboty firm Fanuc, Kuka, ABB lub Yaskawa. Spawanie MIG MAG to dojrzała technologia, która staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Stanowiska spawalnicze wykorzystują przegubowe 6-osiowe manipulatory, które charakteryzują się dużym zakresem bardzo precyzyjnych, kontrolowanych ruchów.

Dodatkowo stanowiska mogą być wyposażone w dodatkowe pozycjonery spawalnicze z dowolną osią lub osiami obrotu. Tory jezdne, które zwiększają zasięg ramion przemysłowych, a także kompletny system bezpieczeństwa wyposażony między innymi w przyciski awaryjne, kolumny sygnalizacyjne, kurtyny świetlne.

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze MIG MAG efektywnie wykonają swoją pracę. Niezależnie od tego jakie przedmioty będą spawane roboty popełniają znacząco mniej błędów niż spawanie ręczne. W przeciwieństwie do tradycyjnej technologii, roboty nie wymagają przerw, urlopów itp. Twoja praca może być kontynuowana bez przerw, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To z kolei zwiększa wydajność i produktywność przy zachowaniu wysokiej jakości spoin.

Robot spawalniczy TIG

Koszty spawania ręcznego TIG mogą być wysokie. Wymaga to od pracowników czasu, umiejętności i koncentracji. Dzięki spawaniu z użyciem robotów, chronisz pracowników i redukujesz koszty zarówno materiałów używanych do produkcji jak i koszty wyrobów, które mają braki. Dokładność systemów zrobotyzowanych oznacza mniejszą stratę materiału i czasu. Ponadto, tworzone spoiny są bardziej spójne i powtarzalne. W rzeczywistości, dzięki zastosowaniu procesów jakie daje automatyzacja spawania TIG, firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne, elastyczne i zapewniają wysokie standardy spawania.

Zapoznaj się z robotami spawalniczymi na sprzedaż, oferujemy pełną integrację od pomocy w wyborze właściwego robota do zakończenia projektu.

roboty do spawania

Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze TIG zaprojektowane z myślą o prostych lub złożonych konstrukcjach, może zwiększyć wydajność operacyjną nawet o kilkadziesiąt procent poprzez redukcję ilości odpadów i przeróbek, zwiększenie prędkości przesuwu oraz uzyskanie czystych, pozbawionych odprysków spoin o dużej szybkości osadzania.

Robot do spawania laserem

Stanowisko zrobotyzowane do spawania laserem zaprojektowane i wykonane z wykorzystaniem najnowszych technologii nie tylko minimalizuje przestrzeń, ale także redukuje koszty oprzyrządowania, maksymalizując produktywność i elastyczność produkcji.

W branżach takich jak lotnictwo i kosmonautyka, medycyna i elektronika, tradycyjne zastosowania spawalnicze są często niepożądane, ponieważ wymagane jest minimalne odkształcenie cieplne lub precyzyjna kontrola procesu. Stosując najnowocześniejsze technologie jakim jestem spawanie zrobotyzowane laserem, precyzyjne i kontrolowane procesy oraz oprzyrządowanie, można zapewnić dokładne i powtarzalne wyniki jakościowe. Przykładem może być tu spawanie ogniw litowo-jonowych w procesie budowy baterii do pojazdów elektrycznych.

Technologia lasera światłowodowego ma jedną nieporównywalną zaletę, która ją wyróżnia na tle pozostałych metod. Umożliwia ona w dużym stopniu bezproblemową obróbkę wymagających materiałów, takich jak miedź, mosiądz i tytan. Dzięki temu roboty przemysłowe do spawania laserem wykorzystywane są najczęściej u dostawców produktów zaawansowanych technologicznie.

Roboty do spawania na sprzedaż. Integrator robotów spawalniczych

Robot spawalniczy to produkt, który znajduję się w ofercie większości uznanych producentów. Do wyboru aktualnie jest wiele różnych rozwiązań dopasowanych do indywidualnych wymagań zamawiającego. W tej chwili można zrobotyzować praktycznie większość prac spawalniczych.

Roboty spawalnicze oferta:

 • roboty KUKA
 • roboty Fanuc
 • roboty Yaskawa
 • roboty Panasonic
 • roboty ABB

Spawalnicze roboty przemysłowe mają różne zasięgi ramion oraz mogą wykonywać pracę w różnych technologiach. Funkcjonalność konkretnych maszyn uzależniona jest od oferty konkretnego dostawcy. Każdy producent robotów spawalniczych posiada własną technologię oraz dysponuje innymi narzędziami spawalniczymi.

Robotyzacja produkcji niesie ze sobą wiele różnych korzyści, które znacząco mogą wpłynąć na jakość pracy przedsiębiorstwa. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy ma miejsce robotyzacja procesów spawania.

roboty do spawania

Spawanie zrobotyzowane. Wyposażenie stanowisk zrobotyzowanych

Szybkość pracy i odpowiednia jakość spoin spawalniczych zależna jest przede wszystkim od ramion przemysłowych oraz osprzętu spawalniczemu. Tylko najwyższa jakość obu rozwiązań zagwarantuje bezproblemową i wydajną pracę robotów do spawania.

Źródła spawalniczne do robotów dostarczają firmy takiej jak Lincoln, Fronius, Kempp. Warto podkreślić wysoką niezawodność wyposażenia spawalniczego dostarczanego przez tych sprzedawców.

Ważna jest również możliwość szybkiej wymiany konkretnych podzespołów. Warto wybrać te elementy, które można łatwo podłączyć z układem sterownia. Innymi ważnymi elementami wyposażenia są podzespoły, które zwiększają możliwości wykonywanych zadań takiej jak tory jezdne i pozycjonery spawalnicze. Tory umożliwiają manipulatorom poruszanie się w linii prostej wzdłuż spawanego obiektu. Natomiast pozycjonery obracają spawany produkt w taki sposób aby ułatwić manipulatorom odpowiednie dojście narzędzia.

Części do robotów spawalniczych

Kable, prowadnice, przewody, pokrowce, panele operatorskie i inne podzespoły. Sprawdź ofertę i wybierz sprawdzone rozwiązania, które zapewnią płynną, bezpieczną i stabilną pracę robota spawalniczego.

Serwis robotów spawalniczych wykonywany przez wykwalifikowanych pracowników, którzy korzystają ze sprawdzonych części to gwarancja skuteczności i niezawodności.

Nowe i używane roboty spawalnicze cena

Ceny robotów spawalniczych znacznie różnią się między sobą. To ile kosztuje robot spawalniczy zależy od wielu różnych elementów. Tak więc aby poznać konkretną wycenę rozwiązania jakim jesteście Państwo zainteresowani zachęcamy do wysyłania zapytań ofertowych.

Cena robota zależna jest od producenta, konkretnego modelu czy rodzaju wyposażenia. Znacznie tańsze będą używane roboty spawalnicze, które sprzedawane są na rynku wtórnym. Przy czym należy pamiętać, że te maszyny będą miały krótszą żywotność od nowych modeli. Prawdopodobnie częściej będzie musiał być również przeprowadzany serwis robotów spawalniczych polegający na przeglądach okresowych oraz wymianie zużytych podzespołów. Przy kalkulacji zysków i strat należy uwzględnić to przy podejmowaniu decyzji.

Opłacalność robotów spawalniczych

Tu należy mieć na uwadze bardzo indywidualne uwarunkowania każdej instalacji robota. Bardzo ważnym pytaniem klientów jest to kiedy zwróci się zakup robota do spawania ? Aby poznać odpowiedź na to pytanie trzeba sporządzić dokładną analizę przedwdrożeniową. Na jej podstawie określić dokładne koszty zakupu, instalacji oraz serwisu i porównać to z planowanymi efektami jakie osiągnie firma. Przyjmuje się, że średni zwrot z inwestycji to okres 2-3 lat.