Przemysłowe procesy produkcyjne dla większej wydajności i wyższej powtarzalności wymagają zautomatyzowanych komórek pomiarowych. Roboty do kontroli jakości umożliwiają kontrolę większej ilości części w krótszym czasie, co bezpośrednio wpływa na lepsze planowanie. Robot przemysłowy w obsłudze kontroli to również większa stabilizacja i bezpieczeństwo procesu, który nie wymaga zaangażowania człowieka.

Roboty do pomiarów przemysłowych z kamerami wizyjnymi 3D i czujnikami pomiarowymi może również korzystać z oprogramowania do kontroli parametrycznej. Stanowiska zrobotyzowane do kontroli otwierają drogę do jednolitego i scentralizowanego zarządzania kontrolą części z parametrycznymi, wiarygodnymi i identyfikowalnymi przepływami procesowymi.

Roboty pomiarowe zastosowanie

Wdrożenie skutecznego stanowiska pomiarowego jest kluczem do kompleksowej kontroli jakości opartej o wiarygodne dane przekazywane w czasie rzeczywistym. Zrobotyzowane stanowisko pomiarowe efektywnie dostarcza informacje w formie cyfrowej do oprogramowania tworząc w ten sposób bazę danych.

Robot do kontroli jakości może być wykorzystywany na przykład w branży:

 • motoryzacja
 • przemysł maszynowy
 • elektronika
 • metalurgia i odlewnictwo
 • produkcja sprzętu medycznego
 • produkcja AGD
 • obróbka CNC

To tylko wybrane gałęzie przemysłu, które na co dzień efektywnie korzystają z zalet jakie daje robotyzacja pomiarów przemysłowych. Jednak dzięki ciągłemu rozwojowi systemów wizyjnych, czujników i manipulatorów ilość praktycznych wdrożeń stale się powiększa.

korzyści z automatyzacji

Zrobotyzowane stanowiska kontroli jakości

Wraz z pojawieniem się przenośnych rozwiązań skanujących, takich jak te skanery 3D, rozwiązania pomiarowe stają się coraz bardziej mobilne. Montowane w efektorach końcowych robotów wykorzystywane są w automatycznej kontroli jakości.

Robot do pomiarów przemysłowych powinien być tak dobrany aby swobodnie pracować na wskazanym stanowisku. Zaletą rozwiązań zrobotyzowanych jest szybkość, dokładność i bardzo duża powtarzalność. Dodatkowym atutem jest to, że manipulator może być zamontowany na posadzce, ścianie czy suficie co znacznie zmniejsza przestrzeń jaką zajmuje komórka pomiarowa z robotem. Roboty mogą pracować w cyklu ciągłym 24/7 co znacznie poprawia wydajność całego procesu. Stanowisko zrobotyzowane może być zlokalizowane bezpośrednio na linii produkcyjnej lub poza linią jako odrębna komórka.

Skanery pomiarowe 3D montowane na robocie wykonuje automatyczne pomiary z dużą wydajnością i bez starty na dokładności kontroli nawet na skomplikowanych powierzchniach lub dużej ilości detali ułożonych w jednym miejscy. Ponieważ system jest kompatybilny z każdym typem robota przemysłowego, można skonfigurować kompletne rozwiązanie do Państwa indywidualnych potrzeb. Najnowsza technologia pozwala na wykorzystanie skanerów strukturalnych, skanerów powierzchni, laserowych skanerów liniowych lub skanerów wieloliniowych w zależności od zastosowania pomiarowego.

Pomiar cech 3D i 2D

 • otworów,
 • szczelin,
 • powierzchni,
 • krawędzi,
 • kołków,
 • zacisków,
 • szczelin,
 • wypukłości.
robot scaner 3d

Oprogramowanie robota kontrolującego, które jest w stanie połączyć programowanie robota (w tym kontrolę wektorową i kolizyjną) z przechwytywaniem danych skanowania i porównywaniem ich z nominalnymi informacjami bazowymi. Raporty z inspekcji z wykorzystaniem skanowania i sondowania umożliwiają weryfikację dokładności produkowanych komponentów, co pozwala na kompleksową analizę i zwiększenie wydajności pracy. Program oferuje szeroki zakres raportów inspekcyjnych, od podstawowych do raportów konfigurowanych na konkretne zamówienie, dostosowanych do potrzeb konkretnej firmy. Scentralizowana baza danych umożliwia zdalny dostęp i współdzielenie danych pomiędzy systemami i pracownikami.

Automatyczne systemy pomiarowe

Zautomatyzowany system pomiaru wymiarów oferuje 100% kontrolę inline wszystkich produkowanych części w celu zapewnienia, że spełniają one wymagane tolerancje rozmiarowe i normy jakości. Innowacyjne roboty do kontroli jakości pomagają zapobiegać wadom, które mogą prowadzić do kosztownych przeróbek i wycofywania produktów z rynku. Robot ze scanerem wykorzystuje czujniki pomiarowe 3D i 2D, które mogą być zamontowane na końcowym elemencie robota.

Robot do inspekcji oferuje wiele korzyści, które pomagają poprawić jakość, wydajność i zredukować koszty. Pozwala na ciągłą kontrolę produktów, także bezpośrednio w linii produkcyjnej w różnych konfiguracjach, w zależności od specyfikacji linii produkcyjnej.

Zobacz dlaczego warto i co oferują roboty do kontroli jakości:

 • obniżenie całkowitych kosztów produkcji dzięki wykorzystaniu danych w czasie rzeczywistym,
 • ograniczenie przestojów i zwiększenie przepustowości,
 • krótszy czas wprowadzenia na rynek gotowych produktów wolnych od wad,
 • szybki czas uruchomienia stanowiska pomiarowego.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.