Technologie piaskowania, śrutowania oraz innych obróbek strumieniowo-ściernych wymagają od użytkownika zastosowania specjalnych maszyn. Praca z nimi często bywa szkodliwa dla zdrowia ze względu na pył oraz opary powstałe podczas ich używania.

A co, jeśli jesteśmy w stanie zabezpieczyć swoje zdrowie przed działaniem szkodliwych pyłów, dodatkowo poprawiając przy tym wydajność, elastyczność oraz niezawodność? Nowoczesne roboty do piaskowania zostały stworzone po to, by sprostać właśnie takim wymaganiom.

Piaskowanie w zautomatyzowanych komorach

Robotyzacja stanowisk obróbki strumieniowo-ściernej niesie ze sobą szereg pozytywnych czynników, pozwalających nie tylko zadbać o zdrowie pracownika, lecz również znacząco poprawić wydajność oraz efektywność wykonywanych prac.

Modułowy montaż robota a także jego prosta i szybka instalacja pozwala na dopasowanie urządzenia do wszystkich, nawet najbardziej uciążliwych metod obróbki powierzchni.

Dostępność tego typu robotów na rynku jest duża. Możliwość wyboru urządzeń fabrycznie nowych oraz używanych zwiększa zasięg uniwersalności zastosowania nie tylko w dużych, zaawansowanych fabrykach lecz także w mniejszych, często jednoosobowych działalnościach gospodarczych.

Roboty do piaskowania są coraz chętniej wybierane jako stałe elementy wyposażenia obróbki strumieniowo-ściernej. Dlaczego? Z kilku prostych względów. Ich zastosowanie zastępuje pracę ręczną czyniąc ją zdecydowanie bardziej wydajną a także bezpieczną co bezpośrednio wpływa na poprawę konkurencyjności.

Najpopularniejsze zastosowania robotów do piaskowania:

  • Oczyszczanie kontenerów
  • Oczyszczanie zestawów kołowych
  • Oczyszczanie części elementów wagonów
  • Oczyszczanie części maszyn
  • Śrutowanie odlewów
  • Śrutowanie konstrukcji stalowych
  • Wiele innych

Zrobotyzowane piaskowanie. Roboty do piaskowania.

Procesy wykonywane przez roboty do śrutowania mogą trwać nieprzerwalnie, 24/7. Roboty dopasowują się również do rozmiarów elementów obrabianych. Odpowiedzialne są za to specjalne tory jezdne a także pozycjonery, które uelastyczniają ramiona robota.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu robota przed odpadami ścierniwa. W tym celu niezbędnym staje się specjalny pokrowiec na robota, który skutecznie zabezpieczy urządzenie przed działaniem szkodliwych czynników obróbki ściernej. Robot powinien być okryty specjalnym kombinezonem ochronnym przez cały czas wykonywanej pracy.

Wykorzystanie robotów w obróbce strumieniowej. Robot do piaskowania zastosowanie

Wdrożenie robota na stanowisko pracy powinno być odpowiednio zaplanowane. W tym celu zaleca się, by wdrożenie przeprowadzał integrator robotów, który posiada odpowiednie kwalifikacje.

Elementy konstrukcyjne robota należy zamontować precyzyjnie oraz sztywnie, by zadbać o jak największą precyzję, dokładność a także lepszą ochronę i krótszy czas przeprowadzanych cykli.

Wybór odpowiedniego robota do piaskowania powinien uwzględniać przede wszystkim jego stałe warunki pracy – to w jakich warunkach będzie wykonywał swoje czynności oraz czy będzie pod nie odpowiednio zabezpieczony.

Programowanie urządzenia w trybie off-line pozwala na zaplanowanie kolejnych procesów w czasie trwania bieżącej produkcji. Krótka seria walidacji sprawia, że nowe procesy są wprowadzane sprawnie, bez dłuższego przestoju.

Robot do piaskowania jest niezwykle precyzyjny i skuteczny – jest w stanie dotrzeć do najtrudniejszych miejsc elementu a dodatkowo kontroler może zapisać w swojej pamięci wszystkie śrutowane powierzchnie.

Takie zastosowanie pozwala na piaskowanie identycznych detali nieprzerwalnie w trybie powtarzania. Operator ma kontrolę nad całym procesem ze stanowiska znajdującego się obok komory do śrutowania.

Korzyści z wykorzystania robota do piaskowania

Przedsiębiorstwa, które postanowiły wprowadzić tego typu roboty do swoich procesów produkcyjnych, odnotowują znaczne zwiększenie swojej efektywności oraz wydajności w stosunku do innych firm.

Dlaczego warto zainwestować w robota do śrutowania?

Redukcja kosztów produkcyjnych – Powtarzalność cykli wpływa na zdecydowane ograniczenie odpadów powstałych przy piaskowaniu. Śrutowanie niestandardowych, złożonych powierzchni wymaga od pracownika znacznie więcej energii i czasu – w przypadku robota ten czas ogranicza się do minimum.

Lepsza jakość śrutowanych powierzchni – Odpowiednie zaprogramowanie robota pod konkretny proces optymalizuje dokładnie wszelkie kąty, nachylenia, odległości oraz ciśnienie. W porównaniu do piaskowania ręcznego, powierzchnia obrobiona przez robota jest niezwykle spójna, dokładna i nienaruszona. Dodatkowo robot jest w stanie utrzymać taką powtarzalność na stałym, niezmiennym poziomie.

Zwiększone zdrowie oraz bezpieczeństwo –Piaskowanie ręczne nie należy do najzdrowszych prac. Ciągłe narażanie organizmu na powstałe przy procesach zapylenie jest nieuniknione nawet przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń takich jak maski, kombinezony, itp. Dodatkowo ścierniwa często zawierają elementy rakotwórcze, które wraz z pyłem trafiają do dróg oddechowych pracownika.

Dzięki zastosowaniu robota do piaskowania operatorzy nie muszą już pracować w zapylonym, gorącym i niebezpiecznym środowisku. Całość procesu wykonuje robot, sterowany i nadzorowany przez pracownika z zewnątrz kabiny.

Roboty do piaskowania są kolejną grupą zautomatyzowanych urządzeń, które z łatwością przejmują niebezpieczną, szkodliwą pracę po człowieku. Korzystając z nich, zwiększamy bezpieczeństwo, wydajność oraz efektywność wykonywanej pracy.