Ramię robota jest używane do wielu zastosowań przemysłowych, od spawania, transportu materiałów, po malowanie i wiercenie. W wielu różnych przedsiębiorstwach dużą popularnością cieszą się także roboty do paletyzacji. Paletyzacja to termin używany w języku przemysłowym; jest to proces układania produktów na paletach w określonym porządku.

Producenci robotów przemysłowych, firmy takie jak Fanuc, Motoman czy ABB oferują manipulatory, które różnią się od siebie zakresem udźwigu, zasięgiem ramion oraz szeregiem innych czynników które wpływają na udaną pracę na określonym stanowisku. Dlatego ważne jest aby integrator robotów paletyzujących dobrał odpowiednie rozwiązanie pod konkretną aplikację.

Paletyzacja wykonywana przez robota przemysłowego odbywa się w sposób automatyczny i nieprzerwany. Urządzenie może wykonywać zarówno załadunek jak i rozładunek części, opakowań, kartonów i innych detali. Dzięki temu robot paletyzujący może wykonywać zarówno procesy paletyzacji jak i depaletyzacji.

Robot do paletyzacji

Elastyczność w zakresie wyboru różnych rodzajów chwytaków, z których korzystają robot do paletyzacji pozwala na zmaksymalizowanie wydajności robota oraz zabezpieczenia transportowanych materiałów. Bardzo często takie efektory końcowe są specjalnie projektowane względem transportowanego produktu.

Chwytaki robota paletyzującego skutecznie operują na:

 • Kartonach
 • Opakowaniach
 • Butelkach
 • Skrzynkach
 • Tulejach
 • Detalach (mniejszych/większych)
 • Elementach maszyn
 • Wielu innych produktach

Roboty paletyzujące w automatyzacji paletyzacji

Wdrażanie najnowocześniejszych technologii takich jak zastosowanie robota w procesach przemysłowych gwarantuje poprawę wydajności, redukcję kosztów i wzrost konkurencyjności. Automatyzacja paletyzacji /depaletyzacji zamienia ręczne, czasochłonne stanowiska pracy w zautomatyzowane, łatwe w obsłudze mechanizmy, gdzie rola człowieka sprowadza się jedynie do poprawnego ustawienia maszyny i jej kontroli. Takie zrobotyzowane stanowisko paletyzujące całkowicie zmienia przebieg procesu.

Produkty w zrobotyzowanym systemie paletyzacji niejednokrotnie wchodzą na platformę paletyzacji bezpośrednio z przenośnika wejściowego. Zaprogramowanie robota w określony sposób gwarantuje układanie przez niego produktów w sposób przewidywalny i powtarzalny, często nieosiągalny dla człowieka. Układ przedmiotów w jaki robot je paletyzuje można z łatwością przeprogramować w każdym momencie, co daje dużą elastyczność i zdecydowanie ułatwia kontrolę oraz daje duże pole manewru.

roboty przemysłowe workbot

Stanowiska zrobotyzowane do paletyzacji z systemami wizyjnymi

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne umożliwiają łączenie procesów robotyki z nowoczesnymi systemami wizyjnymi 2D / 3D. Ponadto nowoczesny software i jego mechanizmy umożliwiają dopasowanie paletyzacji / depaletyzacji bez straty na dokładności, a także szybkości.

Roboty do paletowania z systemami wizyjnymi są przystosowane do łatwej, bezproblemowej obsługi a także szybkiej instalacji, dzięki czemu stają się coraz częstszym wyborem w przedsiębiorstwach zajmujących się paletyzowaniem na większą skalę.

Systemy wizyjne w manipulatorach przystosowane są zarówno do pracy z przedmiotami uporządkowanymi jak i z nieuporządkowanym środowiskiem pracy. Takie rozwiązanie zwiększa tym samym możliwości operowania w różnych aplikacjach dając tym samym operatorom robotów przemysłowych zdecydowanie większą elastyczność/swobodę.

Liczne przedsiębiorstwa zautomatyzowały swoje procesy paletowania właśnie poprzez zastosowanie robotów paletyzujących. Jakie mają z tego korzyści? Przede wszystkim zdecydowane zwiększenie wydajności, elastyczności oraz niezawodności. Jednak nie każdy robot do paletyzacji wymaga takiego innowacyjnego systemu.

roboty do paletyzacji

Robot paletyzujący cena

Stworzenie kompletnego, zrobotyzowanego stanowiska paletyzacji składa się z kilku podstawowych elementów. Głównym, najdroższym elementem całej konstrukcji jest najczęściej sam robot przemysłowy

Ponadto do całej wartości kompletnego stanowiska robotycznego należy dodać koszty pozostałych elementów a także koszty tzw. „wdrażania” i szkolenia pracowniczego.

Kluczowe czynniki wpływające na cenę robota paletyzującego:

 • szybkość pracy
 • udźwig
 • zasięg ramion
 • ilość osi pracy
 • rodzaj chwytaka
 • specyfika środowiska pracy

Roboty mogą wykonywać wiele z tych prac wydajniej niż ludzie, ponieważ są tak szybkie i precyzyjne. Znacznie ograniczyły również urazy pracowników. Zdolność do przenoszenia dużych ładunków (do 1300kg), duże prędkości i duży promień działania (3200mm) czynią z robotów istotny element jednostek produkcyjnych. W takiej sytuacji często może być wykorzystywany, także używany robot do paletyzacji.

Paletyzowanie jest wymagającą aplikacją. Jest to zazwyczaj ostatni proces w systemie. Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól nam dostarczyć Ci pożądany system paletyzacji, aby skutecznie zautomatyzować Twoje procesy produkcyjne.

Nasze stanowiska zrobotyzowane do depaletyzacji i paletyzowania mogą przyczynić się do zwiększenia rentowności i produktywności w Twojej firmie.