Robot do paletyzacji

Roboty do paletowania są bardzo dużym ułatwieniem w wielu różnych przedsiębiorstwach, między innymi na stanowiskach produkcyjnych, spedycyjnych, w firmach spożywczych, maszynowych, etc. Modele robotów różnią się od siebie zakresem udźwigu, zasięgiem ramion oraz szeregiem innych czynników które wpływają na udaną pracę na określonym stanowisku.

Paletyzacja wykonywana przez robota przemysłowego odbywa się w sposób automatyczny i nieprzerwalny. Urządzenie może wykonywać zarówno załadunek jak i rozładunek części, opakowań, kartonów i innych detali. Dzięki temu roboty paletyzujące mogą wykonywać zarówno procesy paletyzacji jak i depaletyzacji.

Elastyczność w zakresie wyboru różnych rodzajów chwytaków / ramion przemysłowych pozwala na zmaksymalizowanie wydajności robota.

robot paletyzujący

Chwytaki robota paletyzującego skutecznie operują na:

 • Kartonach
 • Opakowaniach
 • Butelkach
 • Skrzynkach
 • Tulejach
 • Detalach (mniejszych/większych)
 • Elementach maszyn
 • Wielu innych produktach

Systemy paletyzujące w automatycznej paletyzacji

Wdrażanie najnowocześniejszych technologii takich jak zastosowanie robota w procesach przemysłowych gwarantuje poprawę efektywności w 99%. Automatyzacja paletyzacji/depaletyzacji zamienia ręczne, czasochłonne stanowiska pracy w zautomatyzowane, łatwe w obsłudze mechanizmy, gdzie rola człowieka sprowadza się jedynie do poprawnego ustawienia maszyny i jej kontroli.   

Produkty w zrobotyzowanym systemie paletyzacji niejednokrotnie wchodzą na platformę paletyzacji bezpośrednio z przenośnika wejściowego. Zaprogramowanie robota w określony sposób gwarantuje układanie przez niego produktów w sposób idealny, często nieosiągalny dla człowieka.

Układ przedmiotów w jaki robot je paletyzuje można z łatwością przeprogramować w każdym momencie, co daje dużą elastyczność i zdecydowanie ułatwia kontrolę.

Systemy wizyjne w robotach paletyzujących

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne umożliwiają łączenie procesów robotyki z nowoczesnymi systemami wizyjnymi 2D / 3D. Ponadto nowoczesny software i jego mechanizmy umożliwiają dopasowanie paletyzacji / depaletyzacji bez straty na dokładności a także szybkości.

Roboty do paletowania / depaletowania są przystosowane do łatwej, bezproblemowej obsługi a także szybkiej instalacji, dzięki czemu stają się coraz częstszym wyborem w przedsiębiorstwach zajmujących się paletyzowaniem na większą skalę.

Systemy wizyjne w manipulatorach przystosowane są zarówno do pracy z przedmiotami uporządkowanymi jak i z nieuporządkowanym środowiskiem pracy.

Takie rozwiązanie zwiększa tym samym możliwości operowania w różnych aplikacjach dając tym samym operatorom robotów przemysłowych zdecydowanie większą elastyczność/swobodę.

Liczne przedsiębiorstwa zautomatyzowały swoje procesy paletowania właśnie poprzez zastosowanie robotów paletyzujących. Jakie mają z tego korzyści? Przede wszystkim zdecydowane zwiększenie wydajności, elastyczności oraz niezawodności.

Cena robotów paletyzujących

Stworzenie kompletnego, zrobotyzowanego stanowiska paletyzacji składa się z kilku podstawowych elementów. Głównym, najdroższym elementem całej konstrukcji jest najczęściej sam robot przemysłowy

Ponadto do całej wartości kompletnego stanowiska robotycznego należy dodać koszty pozostałych elementów a także koszty tzw. „wdrażania” i szkolenia pracowniczego.

Kluczowe czynniki wpływające na cenę robota paletyzującego:

 • szybkość pracy
 • udźwig
 • zasięg ramion
 • ilość osi pracy
 • rodzaj chwytaka
 • specyfika środowiska pracy
Przewiń do góry