Robot do obsługi maszyn są coraz częściej spotykane w wielu małych i dużych zakładach produkcyjnych. Jednym z ich podstawowych zadań jest zwiększenie szybkości wykonywania zadań przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka obrażeń związanych z pracą ludzi w pobliżu ciężkich maszyn, takich jak maszyny CNC, wtryskarki, prasy krawędziowe itd.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie programowania i obsługi manipulatora, robot do obsługi maszyn w nowych procesach może być szybko i łatwo wdrożony. Pozwala to zautomatyzować niemal każde zadanie wykonywane ręcznie, w tym prace wymagające małych partii lub szybkich zmian. Robot jest w stanie ponownie wykorzystać programy do powtarzających się zadań, dzięki temu można elastycznie wykorzystywać ramię w różnych aplikacjach.

korzyści z automatyzacji

Obniżenie kosztów produkcji dzięki robotom przemysłowym

W produkcji każdy produkt wytworzony po niższych kosztach i w krótszym czasie niż w konkurencyjnej firmie stwarza przewagę. Inwestowanie w automatykę i stanowiska zrobotyzowane pozwala firmom stać się bardziej konkurencyjnymi. Redukcja kosztów bezpośrednio wpływa na wzrost zysku oraz kondycje finansową przedsiębiorstwa.

Poprawa efektywności produkcji wynika przede wszystkim z tego, że roboty przemysłowe dają szansę na:

  • wzrost wydajności
  • ograniczenie ilości błędów i wad produktów
  • osiągnięcie bardzo dużej powtarzalności
  • bezbłędne wykonywanie zadań wymagających bardzo dużej precyzji
  • ograniczenie kosztów rekrutacji, szkoleń i kursów

Ramiona robotów przemysłowych poruszają się znacznie szybciej niż ramiona ludzkie. Robot przemysłowy zwiększa szybkość procesu produkcyjnego, dokładność i precyzję. Odpowiednio zintegrowane manipulatory zmniejszają liczbę błędów popełnianych przez pracowników i koszty pracy. Ponadto, jakość produktu zaczyna się poprawiać ponieważ wyeliminowany jest czynnik ludzki. Ma to tym większe znaczenie im bardziej manualny jest charakter pracy.

robot do obsługi maszyn

Roboty do obsługi maszyn CNC, pras krawędziowych

Konwencjonalne roboty przemysłowe mogą być używane do współpracy z większością maszyn do obróbki. Odpowiednio dobrane chwytaki do robotów pozwalają na stabilny i pewny chwyt przenoszonych przedmiotów. Równocześnie taki efektor musi być tak skonstruowany, że siła nacisku nie uszkodzi produktów.

Ważne przy wyborze konkretnego manipulatora jest precyzyjne określenie dostępnego miejsca. Zazwyczaj te maszyny montowane są na posadzkach, często blisko ludzi stąd ważne jest aby taka zrobotyzowana komórka była wyposażona również w odpowiednie systemy bezpieczeństwa.

Zrobotyzowana obsługa maszyn CNC umożliwia wykonywanie tych samych czynności znacznie szybciej niż dotychczas. Zapewnia nieprzerwaną produkcję 24h na 7 dni. Zabezpiecza producentów przed rotacją pracowników i pozwala na stabilniejsze planowanie produkcji. Elastyczny system sterowania robotem pozwala na bezproblemowe programowanie nowych zadań oraz powtarzanie wcześniej zaprogramowanych czynności. Dzięki temu programowanie robota CNC po przejściu podstawowego kursu, nie sprawia problemu nawet osobom bez dużego doświadczenia

Roboty do obsługi wtryskarki

We współczesnym przemyśle tworzyw sztucznych roboty przemysłowe są stosowane we wszystkich obszarach produkcji, w tym także w procesach związanych z formowaniem wtryskowym. Od załadunku komponentów do wtryskarki po wykańczanie i montaż elementów formowanych wtryskowo. Początkowo roboty w większości były wykorzystywane do paletyzacji, natomiast obecnie spotkać je można jako jednostki współpracujące z wtryskarkami. Zastosowanie robotyki zapewnia producentom tworzyw sztucznych przewagę konkurencyjną dzięki wyraźnemu wzrostowi wydajności i wysokiej jakości.

Roboty do obsługi maszyn przetwórstwa tworzyw pozwalają na:

  • przyspieszenie produkcji
  • ograniczenie ilość braków i wad w produktach
  • stabilne planowanie produkcji

Wtryskarki zazwyczaj stosuje się w procesach produkcji masowej, gdzie identyczne produkty są wytwarzane w dużych seriach, a roboty przemysłowe mogą wykonywać te wysoce powtarzalne zadania z bardzo dużą precyzją i powtarzalnością. Roboty do obsługi maszyn z pewnością będą coraz częściej wykorzystywane również w takich aplikacjach.

Integrator robotów do obsługi maszyn

Roboty w środowisku produkcyjnym stają się coraz bardziej powszechne. Jednak aby mogły pracować z odpowiednią wydajnością i sprawnością muszą być odpowiednio dobrane i zintegrowane. Właściwe zaplanowanie procesu oraz wdrożenie robotów jest kluczowe w osiągnięciu zamierzonych efektów.

Stanowisko zrobotyzowane to nie tylko robot. W jego skład wchodzą również inne elementy niezbędne do sprawnego wykonywania zaprogramowanych zadań. Integracja robota z maszyną jeśli to możliwe, powinna zatem być poprzedzona audytem robotyzacji. Taki audyt pomoże integratorowi dobrać odpowiedni rozwiązania pod konkretną aplikację.