
Paletyzacja robotem przemysłowym
Roboty paletyzujące
Paletyzacja jest ostatnim etapem w linii produkcyjnej, przed załadowaniem produktu gotowego na paletę i dalej do wysyłki lub magazynu. Roboty paletyzujące zmniejszają lub całkowicie eliminują potrzebę ręcznego układania worków, kartonów lub beczek na palecie. W ten sposób zwiększają wydajność linii produkcyjnej, poprawiają bezpieczeństwo pracy i stabilność palet oraz redukują koszty. Stanowiska zrobotyzowane do paletyzacji dzięki zwiększonej przepustowości są również kluczowe w zapobieganiu wąskim gardłom w dalszych etapach operacji.
Zrobotyzowany załadunek/rozładunek jest nie tylko szybki, wydajny i efektywny kosztowo, ale także znacznie zmniejsza ryzyko urazów. Pozwala na przesunięcie pracowników do bardziej praktycznych zadań co bezpośrednio rozwiązuje problem z niedoborem pracowników liniowych.
Jeśli szukasz sposobów na zautomatyzowanie procesów paletyzacji i chciałbyś uzyskać profesjonalną poradę, w jaki sposób roboty paletyzujące mogą być zintegrowane z Twoimi procesami, aby przynieść maksymalne korzyści skontaktuj się z nami.
Od czego zacząć paletyzacje robotami przemysłowymi
.Istnieje kilka opcji na wdrożenie zrobotyzowanej paletyzacji. W związku z ciągłym niedoborem kadry roboty paletyzujące są coraz częściej wykorzystywane w wielu różnorodnych aplikacjach. Niezależnie od tego jakie produkty będą pakowane istnieje kilka uniwersalnych kwestii, które należy rozważyć w procesie jakim jest paletyzacja robotami.
Odpowiedź na poniższe pytania może wydawać się trudna, zwłaszcza dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z robotyzacją. Dlatego w przypadku wątpliwości pomocny może okazać się doświadczony integrator robotów paletyzujących, który pomoże dobrać optymalne rozwiązania technologiczne i wdrożyć je do istniejącego procesu.
- Jakiego robota wybrać do paletyzacji ?
Producenci robotów takich jak Fanuc, KUKA czy ABB w swoim portfolio posiadają pełen zakres manipulatorów, które można wykorzystać do robotyzacji tego procesu. Najważniejszą kwestią do rozważenia będzie właściwy dobór parametrów technicznych takich jak ilość osi, udźwig robota czy jego zasięg.
UWAGA: podczas doboru konkretnego udźwigu manipulatora należy doliczyć do wagi transportowanego przedmiotu również ciężar chwytaka do robota. W innym razie robot może nie pracować ze 100% efektywnością
Waga przenoszonych ładunków może dochodzić nawet do 700kg co odpowiada większości standardowych zastosowań w aplikacjach przemysłowych.
2. Czy do paletyzacji można wykorzystać roboty używane ?
Zrobotyzowana paletyzacja robotem przemysłowym jest procesem, w którym można rozważyć wykorzystanie robotów używanych. Ponieważ proces ten, w odróżnieniu na przykład od spawania robotami , nie wymaga bardzo dużej precyzji i powtarzalności, można wykonywać go za pomocą starszych jednostek.
W sytuacji kiedy robot paletyzujący nie będzie nową maszyną, warto sprawdzić dokładnie jego stan techniczny oraz historię pracy (aplikacja, warunki i ilość przepracowanych godzin).
3. Ilość dostępnego miejsca i BHP pracy robotów.
Aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo pracy robota oraz pracowników niezbędne jest zapewnienie wymaganego miejsca do instalacji stanowiska. Najczęściej robot montowany jest do posadzki i w tym wypadku kluczowym w określeniu przestrzeni roboczej jest zasięg pracy robota paletyzującego. To on określa szerokość i długość obszaru roboczego.
Paletyzacja robotem przemysłowym wymaga również zamontowania określonych systemów bezpieczeństwa, mogą to być w zależności od sytuacji: kolumny sygnalizacyjne, przyciski bezpieczeństwa, kurtyny świetlne itd.
Roboty paletyzujące , dlaczego warto wybrać stanowisko zrobotyzowane do paletyzowania
Roboty paletyzujące są specjalnie zaprojektowane do szybkiej paletyzacji, dotyczy to także przedmiotów o dużej wadze i znacznych gabarytów. Nowoczesne ramiona przemysłowe posiadają również szereg elastycznych opcji oprogramowania, które umożliwiają operatorom szybkie projektowanie wzorów palet oraz monitorowanie statusu systemu paletyzującego w czasie rzeczywistym.
Powtarzalność i precyzja sprawia, że paletyzacja robotem przemysłowym umożliwia uzyskanie wysokiej jakości wykończenia każdej palety. Zadania wykonywane przez roboty eliminują problemy związane ze zmęczeniem, rutyną i rozproszeniem uwagi pracowników, które często prowadzą do problemów z efektem końcowym pracy wykonywanej w sposób manualny. Co równie ważne stosowanie stanowisk zrobotyzowanych eliminuje również ilość wypadków i urazów wśród pracowników.
Paletyzacja robotem przemysłowym może z powodzeniem może być prowadzona przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Systemy te mogą pracować w dzień i w nocy i wymagają niewielkiego oświetlenia, co zmniejsza wydatki poprzez wyłączenie zbędnego światła.
Zrobotyzowany paletyzator oszczędza więcej miejsca niż konwencjonalne systemy paletyzacji. Pozwala to oszczędzać cenną powierzchnię w obszarach produkcyjnych.